VIN numura dekodēšana

Uz VIN numura pamata uzzinām par visām vissvarīgākajām automašīnas īpašībām. Tās ir: zīmols, modelis, ražošanas gads vai modeļa gads, ražošanas datums, degvielas tips, dzinēja un virsbūves tips (sedan, hatchback, kombi, cabrio utml.), rūpnīca, kurā transportlīdzeklis tika ražots, mašīnas un salona krāsa, kā arī aprīkojums, ar kuru automašīna izgāja no rūpnīcas. Papildus pēc VIN dekodēšanas var uzzināt par:

  1. zādzībām,
    2. tehniskajām apskatēm (kopš 2014.gada kopā ar nobraukumu),
    3. servisa darbībām, kuras uz šīs automašīnas veica ražotāji,
    4. automašīnas komunikācijas bojājumiem,
    5. Interneta izsolēm, kurās automašīna bija pārdota, bet tas jau noved līdz automašīnas bildēm no izsoles vai no apdrošinātājiem.

Lai pareizi izlasītu numuru, vajag rūpīgi iepazīties ar dažām informācijām, kuras palīdzēs mums to „atšifrēt”.

Pirmās trīs zīmes nosaka ražotāju (zīmolu), kurš neietekmē šo VIN numura daļu – zīmes piešķir attiecīgas iestādes. Parasti pirmais burts (vai cipars) liecina par ražotāja valsti, piemēram:

1 vai 4 – ASV,
2 – Kanāda,
3 – Meksika,
J – Japāna,
K – Dienvidkoreja,
V – Francija,
W – Vācija,
Y  – Zviedrija.

Ir vērts pievērst uzmanību tam, ka tā ir ražotāja valsts, bet ne vienmēr valsts, kur automašīna tika ražota. Un tā, piemēram, Volkswagen AG (Vācija) automašīnu VIN numuri sākās ar burtiem WVW, bet Volkswagen of America (ASV) no 1VW. Tomēr automašīnas kods, ja tā tika ražota vienā no Eiropas rūpnīcām, kuras pieder Volkswagen AG, bet neatrodas Vācijā (piem. Spānijā), arī sāksies ar WVW. Automašīnas montāžas vieta ir norādīta numura nākamajā daļa.

VIN numura otrā daļa (burti un cipari 4 līdz 9 pozīcijās) satur vispārīgu informāciju par automašīnu. Tas var būt piem. virsbūves, dzinēja, pārnesumkārbas tips, aprīkojuma versija. Šajā VIN daļā ražotājam ir brīva roka – informācijas secība, veids un detaļas var atšķirties. Dažu automašīnu kodus var viegli atšifrēt, balstoties uz speciālām tabulām. Tādas ir apdrošinātājiem un autoservisiem. Daži ražotāji iekodē informāciju arī tādā veidā, ka bez rūpnīcas datu bāzes nav iespējas atšifrēt informāciju. Pēdējās astoņas zīmes sīki apraksta konkrētu automašīnas eksemplāru. Šeit var atrasties ražošanas gads vai pat mēnesis, kā arī modeļa gads.

Daži VIN numuri precīzi informē par rūpnīcu, kurā automašīna tika montēta, kā arī par to, no kuras montāžas līnijas tā izgāja. Tomēr ražotājam nav pienākuma sniegt tādus datus, bet ja tomēr novieto tādu informāciju, tad ražošanas gads (vai modeļa gads) parasti ir novietos VIN 10.pozīcijā, bet ražošanas vieta uz 11. Ja ražotājs neredz vajadzību izmantot visas 17 VIN pozīcijas, neizmantotās pozīcijās tiek ierakstītas zīmes vietas aizpildīšanas, piem. „Z” vai „X”.

Apkopojot VIN dekodēšanu – neatkarīgi no VIN numura informatīvā satura, tam vienmēr ir 17 zīmes. VIN uz virsbūves ir sadalīts trīs daļās, bet dokumentos jau tiek ierakstīts bez atdalīšanas, vienmēr vienā rindā.

 

Pirms iegādāties automašīnu, ir vērts pārbaudīt tās vēsturi ar VIN palīdzību.

 
VIN numura dekodēšana