Ford risinājums ir izstrādāts, lai saglabātu tīru gaisu tur, kur tas visvairāk nepieciešams, izmantojot jauno spraudkontaktu hibrīda furgonu tikai bez izmešu radītu elektrisko braukšanas režīmu, braucot jutīgās zonās.

Tranzīta pielāgotā spraudņa hibrīda (PHEV) furgoni, izmantojot dzīvas atrašanās vietas datus, automātiski pārslēgsies uz elektriskā braukšanas režīmu, tiklīdz viņi brauks noteiktos apgabalos, piemēram, sastrēgumu zonās, zemas izmešu zonās – tas palīdzēs samazināt gaisa piesārņojumu pilsētās.

Tomēr Ford geofencing nav tikai pilsētas centri: transportlīdzekļu operatori var arī izveidot pielāgotas “zaļās zonas”, lai veicinātu braukšanu ar zemu emisiju līmeni skolu, rotaļu laukumu un universālveikalu tuvumā.

Kad transportlīdzeklis izbrauc no noteiktas zonas, tas var automātiski pārslēgties uz vispiemērotāko braukšanas režīmu tajā brīdī – piemēram, ieslēdziet EcoBoost benzīna motoru, lai ģenerētu papildu elektrību un paplašinātu transportlīdzekļa diapazonu.

Gaisa kvalitātes uzlabošana pilsētās

Zems izmešu līmenis kļūst arvien izplatītāks visā Eiropā kā efektīvs veids, kā pārvaldīt transportlīdzekļu ietekmi uz pilsētu teritorijām. Londonas īpaši zemo emisiju zonas (ULEZ) darbības pirmajos sešos mēnešos tika atklāts, ka slāpekļa dioksīds (NO2) – viena no kaitīgākajām gāzēm, ko izstaro transportlīdzekļi – ir samazināts par gandrīz 30 procentiem.

Nesenajā Ford pētījumā tika atklāts, ka elektriskie PHEV hibrīdi var dot nozīmīgu ieguldījumu gaisa kvalitātes uzlabošanā pilsētās: 75 procenti no attāluma, kuru tranzīta modeļi Londonas centrā ir nobraukuši no pētījuma dalībniekiem (operatori Addison Lee Group, British Gas, Metropolitan Police and Transport for London) ) notika nulles izmešu elektriskajā režīmā. Līdzīgi pētījumi pašlaik notiek Ķelnē, Vācijā un Valensijā, Spānijā.

Geofence modulis tranzīta PHEV reģistrē informāciju par pārvietošanos tikai elektriskā režīmā apgabalos, kas apzīmēti ar “virtuālo žogu”. Šifrētu informāciju var droši koplietot ar vietējām varas iestādēm, ja ir jāpierāda, ka transportlīdzeklis atbilst stingrajiem standartiem zema emisijas līmeņa zonās un tiek izmantots atbilstoši vietējām nodevām.

Hibrīda elektriskā piedziņa

Transit Custom Plug-In hibrīda furgons un Tourneo Custom Plug-In Hybrid vieglais automobilis ir pirmie transportlīdzekļi savā klasē, kas izmanto plug-in hibrīda piedziņu (PHEV). Akumulators ar jaudu 13,6 kWh nodrošina bez izmešiem līdz 56 km (aprēķinot NEDC ciklā) Transit Custom PHEV un līdz 53 km (NEDC) Tourneo Custom PHEV. Abiem transportlīdzekļiem ir arī 1,0 litra EcoBoost benzīna motors, kas var uzlādēt akumulatoru, ja tas ir nepieciešams, lai pagarinātu diapazonu līdz vairāk nekā 500 km (NEDC). **

Abus transportlīdzekļus var pilnībā uzlādēt četrās ar pus stundās no standarta sadzīves enerģijas avota vai trīs stundās, izmantojot efektīvāku maiņstrāvas kontaktligzdu. Papildu elektroenerģiju reģenerējošā uzlādes sistēma atgūst, kad transportlīdzeklis palēninās vai bremzē. Ford Transit Custom Plug-In Hybrid un Tourneo Custom Plug-In Hybrid sērijveida ražošanā ienāca 2019. gada beigās.

Ford testi visā Eiropā ir parādījuši, ka PHEV piekabes furgoni īpašniekiem piedāvā nenovērtējamu risinājumu ikdienas lietošanai pilsētā, neapdraudot garākus braucienus. Transportlīdzekļi nav atkarīgi no elektrisko uzlādes punktu infrastruktūras, tāpēc īpašniekiem nav jāuztraucas par diapazonu un nav jāuztraucas par nepieciešamību uzlādēt akumulatoru. Tas nozīmē, ka viņi var pilnībā darboties abās pasaulēs, gūstot labumu no viņu spējas braukt zemas emisijas zonās, neupurējot citus uzdevumus.

PHEV piedziņa arī neietekmē kravas vai kravas apjoma samazināšanu salīdzinājumā ar parastajiem dīzeļa modeļiem.

Avots: Ford