• Turpmākā sadarbība paredz ieviest piegādes modeļus – pilsētas mikroautobusu, ko sagatavojis Volkswagen Vans, un vienas tonnas furgonu, kuru izstrādājis Ford, kā arī no 2022. gada vidēja izmēra pikapa modeli, kas būvēts uz Ford Ranger platformas.
  • Uzņēmumi plāno būvēt visā produktu dzīves cikla laikā 8 miljonus trīs komerciālo transportlīdzekļu modeļu eksemplārus, kurus ietekmē tirdzniecības sadarbība.
  • No 2023. gada Ford Eiropas tirgū laidīs klajā jaunu elektrisko modeli, kura pamatā ir Volkswagen modulārā elektriskā piedziņas platforma; tiek plānota vairāku gadu produkcija vairāk nekā 600 000 eksemplāru.
  • Pateicoties Volkswagen pagājušās nedēļas ieguldījumiem Argo AI, Ford un Volkswagen gūs labumu no sadarbības, izstrādājot autonomus transportlīdzekļus neatkarīgi, pamatojoties uz Argo AI novatorisko autonomijas tehnoloģiju.
  • Sadarbība neparedz savstarpēju akciju ieviešanu abu uzņēmumu kapitālā, ir paredzams, ka tā ievērojami uzlabos abu uzņēmumu efektivitāti.

WARSAW, 2020. gada 10. jūnijs – Ford Motor Company un Volkswagen AG šodien parakstīja līgumus, pateicoties kuriem viņi cer apmierināt strauji mainīgās klientu vajadzības Eiropā un citos reģionos. Vienošanās paredz, ka abu uzņēmumu papildu resursi tiek izmantoti vidēja lieluma komerciālo transportlīdzekļu un komerciālu elektrisko transportlīdzekļu segmentos.

Par sadarbības plāniem Ford un Volkswagen pirmo reizi paziņoja pagājušā gada jūlijā.

Korporācijas sagaida, ka alianse uzlabos produktu kvalitātes novērtēšanu pašreizējo un nākamo klientu vidū, un to nodrošinās ātrāka inovācija transportlīdzekļu piedāvājumā, jaunu tehnoloģiju izmantošana, nodrošinot labāku funkcionalitāti un piedāvājot vairāk modeļu. Vienošanās parakstītāji prognozē, ka vienmērīgs pasaules industrijas pieprasījuma pieaugums pēc komerciāliem transportlīdzekļiem un augstas veiktspējas elektriskajiem transportlīdzekļiem palielinās abu uzņēmumu produktu vērtību.

Alianse pieņem:

  • Vidēja izmēra pikapa ieviešana, kuru izstrādājis un būvējis Ford, kuru no 2022. gada Volkswagen pārdos Volkswagen komerciālo transportlīdzekļu klāstā kā Amarok;
  • Abu uzņēmumu pozīciju nostiprināšana komerciālo transportlīdzekļu tirgū kopš 2021. gada, ieviešot pilsētas furgonu, kura pamatā ir jaunākais Caddy modelis, kuru izstrādājis un būvējis Volkswagen Vans, kā arī ieviešot Ford izveidoto vienas tonnas kravas furgonu;
  • Līdz 2023. gadam palielinot Ford elektrisko un nulles emisijas transportlīdzekļu klāsta dažādošanu un paplašināšanu Eiropā, ieviešot modeli, kas izstrādāts uz Modular Electric Drive vai Volkswagen MEB platformas.

Uzņēmumi sagaida, ka līdz pat 8 miljoniem vidēja lieluma pikapu un abiem piegādes furgoniem sadarbosies visa produkta dzīves cikla laikā.

“Ņemot vērā COVID-19 pandēmiju un tās ietekmi uz pasaules ekonomiku, vairāk nekā jebkad ir nepieciešams izveidot noturīgas alianses starp spēcīgiem uzņēmumiem,” sacīja “Volkswagen” grupas izpilddirektors Dr. Herberts Diess. – Sadarbība efektīvi samazinās attīstības izmaksas, dodot iespēju plašāk izplatīt elektriskos un piegādes transportlīdzekļus pasaulē, kā arī stiprinās abu uzņēmumu pozīcijas.

“Alianse parādās lielas entuziasma laikā, kas pavada arvien inteliģentu, savienotu transportlīdzekļu paplašināšanos arvien inteliģentākā pasaulē,” sacīja Ford Motor Company izpilddirektors Džims Hakets. – Tas rada lielisku iespēju ieviest jauninājumus un atrisināt daudzus globālā transporta izaicinājumus un sniegt klientiem unikālas priekšrocības – pat ja uzņēmumi saskaras ar lielāku izvēli, kā izmantot savu naudu.

Gan Ford, gan Volkswagen ir ieguvuši izcilu reputāciju kā pikapu un mikroautobusu ražotāji, piedāvājot tādus populārus modeļus kā Ford Ranger un Ford Transit, kā arī Volkswagen Transporter, Crafter, Caddy un Amarok.

– Komerciālie transportlīdzekļi ir šodien Ford piedāvājuma pamatā, tā ir joma, kurā mēs sagaidām aktivitāšu un attīstības stiprināšanu segmentos, kas ietvers sadarbību ar Volkswagen. Tas abiem uzņēmumiem nodrošinās nozīmīgus finansiālus ieguvumus attīstības un ražošanas posmā, ”sacīja Džims Farlijs, Ford Motor Company operāciju direktors. – Ford nākamo 24 mēnešu laikā patstāvīgi ieviesīs Transit un F-150 elektriskās versijas komerciāliem klientiem, kuriem arvien vairāk nepieciešami augstas veiktspējas nulles izmešu modeļi, kas ir savienoti ar tīklu, pārraida datus un ir aprīkoti ar mākslīgā intelekta sistēmām.

– Sadarbība ar Ford ir galvenais mūsu GRIP 2025+ stratēģijas elements un daļa no pašreizējās Volkswagen Vans pārveidošanas – teica Tomass Sedrāns, Volkswagen Vans izpilddirektors. – Ilgtermiņa sadarbība ar Ford stiprinās mūsu ļoti labo stāvokli vieglo kravas automobiļu segmentā, īpaši lielākajos Eiropas tirgos, un tas ir pierādījums tam, ka mēs soli pa solim pakāpeniski īstenojam savus plānus.

Volkswagen MEB platformas izmantošana Eiropas Ford klāstā būs vēl viens stūrakmens Volkswagen elektrisko transportlīdzekļu izplatīšanas stratēģijā un nākamais solis abiem uzņēmumiem, izpildot saistības, kas noteiktas 2015. gada Parīzes nolīgumā. Volkswagen un Ford plāno izpētīt papildu sadarbību. elektrisko transportlīdzekļu attīstības ceļi.

Ford paļaujas uz ieviešanu dažu gadu laikā – no 2023. gada – 600 000 elektrisko transportlīdzekļu, izmantojot MEB arhitektūru, kas tika izveidota elektriskajiem transportlīdzekļiem, lai kompromitētu vietu un ietaupītu. Transportlīdzeklis, kuru projektēs un konstruēs Ford Ķelnē-Merkeničā, būs vēl viens pilnīgi elektriskā Mustang Mach-E klāsta elements, kuru sāks tirgot 2021. gadā.

Turklāt abi uzņēmumi sadarbībā ar Argo AI izveidos atsevišķas, augstas produktivitātes nodaļas, kas nodarbojas ar autonomajiem transportlīdzekļiem, kuru pamatā būs Argo AI izstrādātās tehnoloģijas. Pagājušajā nedēļā Volkswagen īstenoja iepriekš paziņoto investīciju plānu Pitsburgas uzņēmumam Argo AI, kurā Ford jau bija piedalījies un piedalījies tā izstrādes darbā.

Neatkarīgie Volkswagen un Ford lēmumi par ieguldījumiem Argo AI darbā apliecina tehnisko progresu un progresu autonomo transportlīdzekļu attīstībā, ko ir sasniedzis nozares līderis Argo AI. Viņi arī parāda, kā alianses var paātrināt tādu uzrāvienu tehnoloģiju attīstību, kurām parasti vajadzīgs laiks un kapitāls.

Argo AI autonomā braukšanas sistēma ir pirmā, kas ieguvusi komerciālus ieviešanas plānus Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Ford un Volkswagen globālais mērogs Argo AI platformai nodrošinās vislielāko potenciālu visu zināmo autonomo braukšanas sistēmu ģeogrāfiskajā paplašināšanā. Diapazons un mērogs ir svarīgi faktori, izstrādājot robustu un rentablu autonomu braukšanas sistēmu.

“Volkswagen” un “Ford” līgums neparedz savstarpēju akciju ieviešanu abu uzņēmumu kapitālā, kas paliks tirgus konkurenti.

Avots: Ford Polska